Ο Ολυμπιακός έπαιξε ποιοτικό μπάσκετ για ένα ημίχρονο, απώλεσε τη διψήφια διαφορά που είχε χτίσει και γνώρισε την ήττα με 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75 στο δεύτερο μέρος (12/22 τρίποντα), δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό των 13 λαθών το «διπλό» και το κλείσιμο της… διαβολοβδομάδας με «2 στις 2» νίκες, πριν ταξιδέψει για Βαρκελώνη, όπου θα αντιμετωπίσει την ισχυρή Μπαρτσελόνα (27/12).

Οι Μπράντον Πολ (21π.), Νίκολα Μιλουτίνοφ (15π., 11ρ.) και Γιώργος Πρίντεζης (14π., 8ρ.) προσπάθησαν για τη δεύτερη διαδοχική επιτυχία, αλλά δεν είχαν υποστήριξει από τους υπόλοιπους και κυρίως από τον Βασίλη Σπανούλη, που έμεινε στα… ρηχά (4π., 2ασ.). Από τους Σέρβους, ο Λορένζο Μπράουν δεν αναχαιτίστηκε ποτέ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους (11/18δ., 2/4τρ., 6/9β.) και ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Euroleague.

Το ματς ξεκίνησε με τους Σέρβους να σκοράρουν έξω από την γραμμή των 6,75μ. και τον Ολυμπιακό να απαντάει με καλάθι του Πρίντεζη, τρίποντο του Κόνιαρη και ακόμα μια προσπάθεια του Σπανούλη (9-7). Ο Μιλουτίνοφ με γκολ-φάουλ και οι Πρίντεζης, Παπανικολάου έδωσαν προβάδισμα στους Πειραιώτες (14-11), με τον Μπάρον να ισοφαρίζει με νέο τρίποντο. Βολές από τον Μιλουτίνοφ και τον Ρίντ, όπως και τρίποντο του Πολ σε τρανζίσιον επίθεση διαμόρφωσαν το 21-16 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός με όπλο την καλή του άμυνα βρήκε τον τρόπο να ανοίξει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ριντ και ο Πολ έφεραν τη διαφορά στους 9 (25-16), ενώ ο Βεζένκοφ με τρίποντο και ακόμα ένα καλάθι διαμόρφωσε το 30-18. Οι παίκτες του Κεμζούρα με τους Μιλουτίνοφ, Πολ και Μπόλντγουιν διατήρησαν το προβάδισμα πάνω από τα επίπεδα των δέκα πόντων (34-21), με τους Σέρβους να επιτίθενται στη συνέχεια. Μπράουν και Τζένκινς μείωσαν στους 8 (39-31), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τους Πρίντεζη, Πολ και Μπόλντγουιν και πήγε στα αποδυτήρια με το +12 (48-36).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Κεμζούρα έχασαν το καθαρό μυαλό που είχαν και το πλήρωσαν. Οι Σέρβοι το εκμεταλλεύτηκαν και πλησίασαν (46-52 στο 23’), την ώρα που ο Ολυμπιακός για σχεδόν 4 λεπτά έμεινε άποντος. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (53-56 στο 27’) και προσπέρασαν στη συνέχεια (61-58), με τον Ρότσεστι να ισοφαρίζει (61-61) με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με τους Σέρβους να έχουν βρει ρυθμό στην περιφέρεια και τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν… χαμένοι στις περιστροφές, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και στον… επίλογο του αγώνα, ξέφυγαν στο 36΄ με +11 (85-74) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελικό 88-81, απέναντι στην ελληνική ομάδα που είδε τα εξαιρετικά ποσοστά του πρώτου ημιχρόνου να πέφτουν στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-48, 61-61, 88-81.

Ερυθρός Αστέρας (Ντράγκαν Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς, Μπράουν 34 (2), Νταβίντοβατς 4 (1), Λάζιτς 8, Φαγέ, Μπάρον 17 (4), Ντόμπριτς 6 (2), Γκιστ 8 , Τζένκινς 3 (1), Σίμανιτς 6 (2), Ότζο 2

Ολυμπιακός (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1), Μπάλντουιν 4, Πολ 21 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι, Μιλουτίνοφ 15, Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 2, Ριντ 6.