Τα λάθη και η αστοχία του τελευταίου εξαλέπτου, δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι το break επί γαλλικού εδάφους, στον πρώτο αγώνα με την Ντιζόν, στο Play-in του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε τον έλεγχο για 36 λεπτά, αλλά στο κρισιμότερο σημείο είδε τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με το τελικό 89-80 να κάνουν πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Πλέον το Περιστέρι χρειάζεται δύο σερί νίκες (1 στην έδρα του και 1 εκτός) για να γράψει το 2-1 στη σειρά και να δώσει συνέχεια στο ευρωπαϊκό ταξίδι του.

Η εξαιρετική περιφερειακή άμυνα και η κυριαρχία του Μπίλαν κοντά στο καλάθι βοήθησε το Περιστέρι να ανακτήσει το προβάδισμα από το -1 που βρέθηκε στο 10΄ (17-16), να ελέγξει την αναμέτρηση στη δεύτερη περίοδο και με διάρκεια στο σκοράρισμα να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (40-34). Η ελληνική ομάδα έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, πριν η Ντιζόν απαντήσει και κλείσει το δεκάλεπτο στο +4 (64-60), το οποίο δεν άγχωσε το Περιστέρι, καθώς στον… επίλογο βρήκε το μακρινό σουτ και με αποδοτική άμυνα πέρασε και πάλι μπροστά με 74-73 στο 34΄. Ωστόσο, τα λάθη της ελληνικής ομάδας και η αστοχία που ακολούθησαν χάρισαν στην Ντιζόν ένα σερί 7-0, με το οποίο έγραψε το υπέρ της 80-74 και δεν κοίταξε πίσω…

Η τριάδα Δημήτρης Αγραβάνης (22π.), Μάρκους Ντένμον (21π.) και Μίρο Μπίλαν (18π.) έκανε ό,τι μπορούσε για να πετύχει το break το Περιστέρι, το οποίο θα έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει τη σειρά στις 10/1 επί ελληνικού εδάφους. Από την Ντιζόν έλαμψε ο Μαρκίς ΜακΝτάφι με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80

Ντιζόν (Νέναντ Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 4, Χόλστον 15 (3), Χρόβατ 18 (1), ΜακΝτάφι 27 (3), Γουέρ 15, Αλίνγκ 6, Ντουκοτέ 5, Γκοτιέ.

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Αγραβάνης 22 (1), Ντένμον 21 (5), Φρανσίσκο 9 (1), Μωραΐτης, Περσίδης, Μπίλαν 18, Τζούστον 6, Κασελάκης 2, Πουλιανίτης 2, Ραντάνοβ 2.