Ταεκβοντό: O ΑΓΣ Βύρωνας πρώτευσε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων

Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 28 Οκτωβρίου 2021, 21:14
Ταεκβοντό: O ΑΓΣ Βύρωνας πρώτευσε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων

Ο ΑΓΣ Βύρωνας πρώτευσε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ταεκβοντό εφήβων/νεανίδων που φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου, στην Χαλκίδα. Μια διοργάνωση που έδωσε το έναυσμα για επιστροφή στην πανελλήνια... κανονικότητα, αφού αυτό ήταν το πρώτο πρωτάθλημα της ΕΛΟΤ που πραγματοποιήθηκε μετά από 23 μήνες εγχώριας αγωνιστικής απραξίας λόγω της υγειονομικής  κρίσης. Τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη πήρε η Αττική Δύναμη, ενώ τρίτη κατετάγη η Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

ΕΦΗΒΟΙ

-45 κιλά: 1. Δημήτριος Ταξιάρχης Μαλογιάννης (Φίλιππος Γιαννιτσών), 2. Κωνσταντίνος Παπαστεργίου (Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας), 3. Αντώνιος Αστρικάκης (ΑΣ Καισαριανής), Παναγιώτης Γεβέζος (ΑΣ Καισαριανής)

-48 κιλά: 1. Αλέξανδρος Μπαρκόφ (Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας), 2. Ιωάννης Μπακοθύμιος (Τίτορμος Αιτωλοακαρνανίας), 3. Μάριος Κανέλλος (Ένωση Αργολίδας), 3. Αλέξανδρος Καλλέργης (Αίαντας Ασυρμάτου)

-51 κιλά: 1. Κωνσταντίνος Σολακίδης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Κωνσταντίνος Άντζος (Πήγασος Αναλήψεως), 3. Γεώργιος Γεράρδης (Αττική Δύναμη), Κωνσταντίνος Βελέντζας (Εθνικός 95)

-55 κιλά: 1. Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (ΑΣ Βύρωνα), 2. Ανάργυρος Πρασσάς (Αττική Δύναμη), 3. Γεώργιος Λάμπρης (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Γεώργιος Τζούρας (Αχιλλέας Αιγάλεω)

-59 κιλά: 1. Νικόλαος Πετράκης (ΑΣ Βύρωνα), 2. Στίλιαν Λέσι (Περσέας Θεσσαλονίκης), 3. Λάμπρος Παππάς (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Εμμανουήλ Βασιλάκος (Keumgang)

-63 κιλά: 1. Ραφαέλ Παππάς (Αττική Δύναμη), 2. Νικόλαος Σαπιός (TKD Αγρίνιο), 3. Γεώργιος Μελανιφίδης (Δύναμη Κορυδαλλού), Παντελεήμων Γιώτης (Δίας Ιωαννίνων)

-68 κιλά: 1. Δημήτριος Φοίβος Καμαγιάννης (ΑΣ Δίας Ιωαννίνων), 2. Αλέξιος Μπουγάς (ΑΣ Βύρωνα), 3. Κωνσταντίνος Χαρτοματσίδης (Μενεμένης), Αριστείδης Κοκαλας (Ποσειδώνας Ανω Τούμπας)

-73 κιλά: 1. Κωνσταντίνος Γκόρης (ΑΣ Μακεδόνες), 2. Μιχαήλ Τσιπούνης (ΑΣ Γαία), 3. Άνθιμος Μαγείρου (Παρμενίων Αλεξανδρούπολης), Χρήστος Φραδέλος (Νικόμαχος Βόλου)

-78 κιλά: 1. Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΑΣ Καισαριανής), 2. Κωνσταντίνος Γέμος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Νίκος Παπαθεοδώρου (Jen-Sa Ιωαννίνων), Ανάργυρος Χλίτσιος (Νικόμαχος Βόλου)

+78 κιλά: 1. Ραφαήλ Ιωάννης Μαρέτης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Γιώργος Σιδηρόπουλος (Θεαγένης Καλλιθέας), 3. Βασίλειος Κυπαρισσούδης (TKD Διδυμοτείχου), Παναγιώτης Αρβυθάς (ΑΣ Λάρισας)

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

-42 κιλά: 1. Μελπομένη Ντρουβά (Jeon-Sa Ιωαννίνων), 2. Κλεονίκη Γουλά (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 3. Μελίνα Καρύδη (TKD Αρίων 2005), Βαρβάρα Κερμελή (Αυτοάμυνα Περιστερίου)

-44 κιλά: 1. Ελένη Ανθια Μάστορη (Ποσειδώνας Άνω Τούμπας), 2. Μακρινά Ντζουβαρα (ΑΣ Λάρισας), 3. Γεωργία Πατραμάνη (Τιτάνες Αμπελοκήπων), Ανδριάνα Ραφαέλα Ζήση (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)

-46 κιλά: 1. Όλγα Παπαγεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Κωνσταντίνα Ελένη Μπουρογιάννη (Εθνικός 95), 3. Ηλιάνα Μπακάλη (ΑΣ Λάρισας), Μιχαϊλία Τριανταφυλλίδου (ΑΣ Μακεδόνες)

-49 κιλά: 1. Χαρίκλεια Σαργαντάνη (Keumgang), 2. Αλεξάνδρα Γιαννούκου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Ζωή Παπαγεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Μαρία Κιοσκέρογλου (Δύναμη Κορυδαλλού)

-52 κιλά: 1. Ελένη Εργάτη (Δίας Ιωαννίνων), 2. Σταματία Πελτέκη (Αθλητικό  Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης), 3. Μαρία Κονιαβίτη (TKD Ευρυτανίας), Χαρίκλεια Σκαβάτσου (Keumgang)

-55 κιλά: 1. Αθανασία Πατατουκάκη (ΑΣ Βύρωνα), 2. Κωνσταντίνα Πολυχρόνη (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης 2004), 3. Παρασκευή Ωραία Λάλλου (Πήγασος Αναλήψεως), Χρυσάνθη Υφαντή (TKD Αγρίνιο)

-59 κιλά: 1. Στυλιανή Μαρεντάκη (Αττική Δύναμη), 2. Ιφιγένεια Λιάκατα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Μαρία Λουίζα Τσουκαλίδου (ΑΣ Ήφαιστος), Δήμητρα Κανίδου (Μ. Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)

-63 κιλά: 1. Θεοπούλα Σαρβανάκη (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης), 2. Ειρήνη Ντόβα (Αμπελώνος ΕυΖην), 3. Νικολίτσα Καραμάνη (Έκρηξη Πατρών), Ελισάβετ Σούμπαση (Νίκαιας Alaiskas Team)

-68 κιλά: 1. Ανδριάνα Νεφέλη Λεβαντή (Fight Club Πάτρας), 2. Ιωάννα Σιράκου (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης 2004), 3. Αργυρούλα Βούλγαρη (Dragons Βοιωτίας), Ελπίδα Εμμανουέλα Μακρή (ΑΣ Ελευσίνας)

+68 κιλά: 1. Αγορίτσα Αρτεμία Κίτσιου (Φθιωτικό Αδάμαστο Πνεύμα), 2. Γεωργία Τσανάκα (Εθνικός 95), 3. Άννα Σταυρούλα Μαρέτη (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), Μαρία Ζωή Αθανασίου (ΑΣ Καισαριανής)

Πριν από την έναρξη των αγώνων, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της προέδρου του ΚΙΝΑΛ, Φώφης Γεννηματά, η οποία έφυγε από ζωή σε ηλικία 56 ετών, νικημένη από τον καρκίνο.

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 28 Οκτωβρίου 2021, 21:16