Τη δεύτερη ήττα του σε τρεις αγώνες στον 6ο όμιλο του FIBA Europe Cup γνώρισε ο Ιωνικός, καθώς υποτάχθηκε πλήρως στην ανωτερότητα της Σπόρτινγκ η οποία τον συνέτριψε στη Λισαβόνα με το εμφατικό 87-54 και βελτίωσε το δικό της ρεκόρ στο 2-1.

Μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άντεξαν οι Νικαιώτες, όταν και μείωσαν στους δύο πόντους, όμως στη συνέχεια «ξέμειναν» από δυνάμεις, «ενέργεια» και ιδέες και γνώρισαν τη συντριβή από τους Πορτογάλους.

Ο Τραβάντε Γούλιαμς (20π.) «σκότωσε» τον Ιωνικό στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, με τους «κυανόλευκους» να βρίσκουν λύσεις μόνο από τους Γόντικα (10π., 6 ρ.) και Χουγκάζ (13π., 5ρ.), οι οποίοι δεν… έφταναν για να του δώσουν κάτι καλύτερο.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλά τον αγώνα και μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα έναντι των Πορτογάλων. Το ξέσπασμα των γηπεδούχων, με αιχμές του δόρατος τους Τραβάντε Γουίλιαμς και Τζόσουα Πάτον, τους έφερε μπροστά με 14-7, όμως η άνοδος του Κώστα Γόντικα στην επίθεση και τα μεγάλα σουτ των Χουγκάζ και Μούρτου έδωσαν ένα σερί 7-0 στη νικαιώτικη ομάδα, που πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (17-18), για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Καρντόσο με 1/2 βολές στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ιωνικός έπαθε επιθετικό «μπλακ-άουτ» μένοντας χωρίς καλάθι για 4,5 λεπτά και η Σπόρτινγκ βρήκε την ευκαιρία με ένα σερί 12-0 να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (33-20). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Αρσενόπουλου «μάζεψαν» κάπως τη διαφορά, όμως και πάλι οι Πορτογάλοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Γουίλιαμς και τον Ντάουνς κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (38-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός μπήκε στο παρκέ με καλύτερες ιδέες στην επίθεση και με δύο τρίποντα του Τζέρμαν και 5 πόντους του Χουγκάζ μείωσε στους δύο πόντους (45-43) στο 6:14, όμως οι Πορτογάλοι βρήκαν ξανά ρυθμό στη δική τους επίθεση και με εκφραστές τους Ντα Κόστα Βεντούρα, Ντάουνς και Πάτον έκαναν ένα 13-0 σερί και ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (60-43) 2’41’’ πριν τη λήξη της περιόδου. Τα «λιοντάρια» της Λισσαβόνας δεν έριξαν ρυθμό και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +20 (65-45), καθώς ο Ιωνικός συνέχισε να ασφυκτιά επιθετικά και να μην έχει απαντήσεις απέναντι στον Τραβάντε Γουίλιαμς.

Η τέταρτη περίοδος είχε μάλλον… διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο απελπιστικά άστοχος Ιωνικός, παρέδωσε… πνεύμα και δεν μπόρεσε να «αντιδράσει» σε κανένα σημείο του αγώνα, με τη Σπόρτινγκ να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 87-54.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ (Λουίς Μαγκαλάες): Φοφανά 4, Καρντόσο 4, Μασάδο 3 (1), Ντάουνς 9 (2), Μοντέιρο 13 (3), Ρελβάο 2, Ντα Κόστα Βεντούρα 9 (2), Μάρτιν 15 (2), Πάτον 8, Γουίλιαμς (20 (2).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Γκόμες Σεγκούρα): Άρτις 8 (2), Τζερμάν 6 (2), Μουσταφά 2, Αρσενόπουλος 8 (2), Αθηναίου, Χουγκάζ 13 (2), Γόντικας 10, Κολοβέρος 5, Μούρτος 2.