Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην ανοδική του πορεία στην Euroleague o Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε το βράδυ της Παρασκευής με 98-86 από την Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Το «τριφύλλι», μετά από αυτό το αποτέλεσμα είδε το ρεκόρ του να υποχωρεί στο 8-5, ενώ αντίθετα οι «μπλαουγκράνα» με τη δέκατη νίκη τους συνεχίζουν την καταδίωξη της πρωτοπόρου, Αναντολού Εφές.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων», που δεν… προσπέρασαν στο σκορ τους γηπεδούχους σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και δεν βρήκαν λύσεις από τα 6.75 (7/23 τρίποντα), ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ με 19 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Νικ Καλάθης (13π., 13ασ.), ΝτεΣόν Τόμας (12π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.) και Ταϊρίς Ράις (10π.).

Από τους Ισπανούς, ο Νίκολα Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, κάνοντας όλη τη… ζημιά στο πρώτο ημίχρονο και παραδίδοντας τη σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Μάλκολμ Ντιλέινι στο δεύτερο μέρος (17π., 5/8τρ.).

O αγώνας

Οι «πράσινοι» μπήκαν νωθρά στο παρκέ και αυτό το γεγονός το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μίροτιτς πήραν γρήγορα προβάδισμα με 8-2, ενώ έφτασαν και στο +8 (10-2) αναγκάζοντας τον Ρικ Πιτίνο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Φριντέτ με 3/3 βολές μείωσε σε 12-7, ωστόσο οι «πράσινοι», αντιμετωπίζοντας σημαντικό πρόβλημα στην άμυνα και ειδικά στον τομέα των ριμπάουντ, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο σκορ.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 16-7 έχοντας 4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/2 βολές, καθώς και 3 επιθετικά ριμπάουντ, την ώρα που η ελληνική ομάδα δεν είχε ούτε ένα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα (21-15) με αιχμή του δόρατος τον Μίροτιτς, ο οποίος δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στο «τριφύλλι».

Με δύο εύστοχες βολές ο πρώην NBAer έκανε το σκορ 25-16 υπέρ της ομάδας του φτάνοντας τους 12 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές.

Στη συνέχεια το «τριφύλλι», παρά το μόλις ένα ριμπάουντ του στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει με χουκ του Γουάιλι (25-18), που είχε επιστρατευτεί από τον Πιτίνο, στην προσπάθειά του να ανακόψει την κυριαρχία των ψηλών της Μπαρτσελόνα.

Οι «πράσινοι» μάλιστα με τρεις εύστοχες βολές του Ράις, μετά από φάουλ που του έγινε από τον Ντιλέινι σε νεκρό χρόνο, βρέθηκαν στο –5 στο 10′ (28-23).

Στην έναρξη της β’ περιόδου χάρη σε πέντε προσωπικούς πόντους του Καλάθη ο Παναθηναϊκός έφτασε σε απόσταση αναπνοής (30-28), και πάνω που η Μπαρτσελόνα πήγε να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ (37-30), ο Φριντέτ με τρίποντο μείωσε σε 37-33, με τον Πέσιτς να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ.

Με τον Μίροτιτς να βρίσκει εκ νέου στόχο σε δίποντο η Μπαρτσελόνα έφτασε στο +8 (45-37) στο 16′, ενώ με τρεις βολές του ίδιου παίκτη και ένα τρίποντο του Κούριτς οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (55-44).

Ο Μπεντίλ πάντως απάντησε άμεσα από τα 6.75μ. και μείωσε σε 55-47 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος στην άμυνα στην τρίτη περίοδο, ο Φριντέτ έδωσε λύσεις από την περιφέρεια, ο Τόμας κοντά στο καλάθι και οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 28΄ και πάλι σε απόσταση αναπνοής (60-58).

Ωστόσο, με τον Ντιλέινι να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75 (2/2 τρίποντα), οι «μπλαουγκράνα» ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (68-61 στο 28΄), κλείνοντας την περίοδο στο +6 (71-65).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα, με τους Ντιλέινι και Οριόλα να «εκτελούν» από τα 6.75, βρέθηκε γρήγορα στο +10 (79-69), αλλά οι Ράις και Τόμας είχαν τις απαντήσεις μειώνοντας σε 81-77 στο 34΄.

Η συνέχεια ωστόσο ανήκε αποκλειστικά στους Καταλανούς, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την κακή περιφερειακή άμυνά του Παναθηναϊκού και με τον Ντιλέινι να συνεχίζει το ρεσιτάλ του από τα 6.75, έφτασαν στο 38΄ στο +13 (94-81), με ένα επιμέρους σκορ 13-4!

Χωρίς ανατροπές συνεχίστηκε στο υπόλοιπο δίλεπτο της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να μην επιστρέφει ποτέ στη διεκδίκηση της νίκης, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 98-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 12 (6 ριμπ.), Ρίμπας, Χάνγκα 5 (6 ασίστ), Σμιτς 7, Πουστοβόι, Οριόλα 7, Αμπρίνες 5, Χίγκινς 7 (5 ασίστ), Ντιλέινι 17 (5 ασίστ), Κούριτς 6, Μίροτιτς 23 (7 ριμπ.), Τόμιτς 9

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12, Ράις 10, Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 19, Καλάθης 13 (13 ασίστ, 5 ριμπ.), Γουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπέντιλ 3